DUYURULAR

KARBON NÖTR KULLANIMI İLE İLK GLOBAL CRUISE SEYAHAT FİRMASI MSC CRUISES OLDU

  • MSC Cruises filosundan ortaya çıkan tüm CO2 emisyonları, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren kusursuz kalite Mavi karbon kredileri ile dengelenecek .

 

  • Sıfır emisyonlu gemi faaliyetlerine olanak sağlayan ileri çevre teknolojisinin geliştirilmesi için sürekli devam eden yatırımlar ile bu uygulama, BM Sürdürülebilir Gelişim Hedeflerini desteklemek gibi geniş çaplı bir vizyonun önemli bir parçasını oluşturmaktadır.

 

Cenevre, İsviçre, 8 Kasım 2019 –MSC Cruises bugüne kadar denize indirilen en çevre dostu seyahat gemisinin -MSC Grandiosa- hizmete sunuluşu için Almanya’nın Hamburg kentindeki kutlamalar sırasında ayrıca dünya üzerindeki ilk tam karbon nötr majör seyahat hattı olma yönünde hazırladığı taahhütlerini duyurdu.

 

Pierfrancesco Vago, MSC Cruises İdari Başkanı şunları söyledi:“İlk seyahat gemimizi inşa ettiğimiz 2003 yılında bu yana her an yenilikler ve inavasyonlar üzerine odaklanışımız,  yüksek çevresel performans sergilememizi ve ek olarak denizlerdeki en modern filolardan bir tanesine de sahip olmamızı sağlamaktadır. Uzun süreli hazırlamış olduğumuz planlamamız sayesinde filo çapında 2008’e oranla 2024 yılına kadar karbon yoğunluğunda  %29 ve 2030 yılına kadar ise %40 oranında azalma hedeflemekteyiz.

 

Ek olarak geçen hafta filomuza katılacak 5 LNG destekli seyahat gemilerimizin ilki olan MSC Europa’da LNG destekli yakıt hücreleri PACBOAT projesinin uygulanacağını duyurmuştuk. Bu yüksek güçlü denizcilik faaliyetleri için azami miktarda verimi ortaya çıkarmayı ve aynı zamanda da bizi ve faaliyet gösterdiğimiz endüstriyi sıfır emisyon kullanımına taşıyacak olan gelecek nesil teknolojilerin gelişimine yönelik hedeflediğimiz taahhüdümüzün somut bir örneğidir.”

 

MSC Cruises, sera gazı emisyonlarına yönelik hareket eden uluslararası oluşumları yönlendirerek, yüksek standartlar uyarınca geliştirilen karbon dengeleme projesinin harmanlanması ile filo denizcilik faaliyetlerinde doğrudan karbon ve karbondioksit  (CO2) emisyonlarını denkleştirebilecektir. Bu denge maliyetleri tamamen Şirket tarafından karşılanacaktır.

 

MSC Cruises, özellikle halihazırda mevcut olandan daha fazla CO2 hapsederek, okyanus ve kıyı habitatlarını muhafaza eden projeler için bir karbon denge portföyü geliştirmeyi amaçlamaktadır. Çoğunlukla kıyı habitatlarına odaklanmış olan Mavi Karbon projeleri halihazırda ender olduğundan MSC Cruises, deniz biyoçeşitliliğini korumaya yönelik önemli yeni bir araç olan ve ayrıca yüksek basınçlı deniz kaynakları ile geçimini sağlayan toplulukları destekleyen bu önemli projenin geliştirilmesini hedeflemektedir.

 

 

Karbon nötr girişimine ilişkin tüm detaylar bugün, MSC Cruises’in en yeni amiral gemisi ve en çevre dostu gemilerinden biri olan MSC Grandiosa’da özel bir medya bilgilendirme toplantısı ile açıklanacaktır.

MSC Grandiosa MSC Cruises’a geçen hafta teslim edildi. Aynı gün ayrıca MSC Cruises’ın  2022 ve 2027 yılları arasında hizmete girecek olan beş adet sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) destekli gemilerinin ilki olan MSC Europa’nın yapımına da başladı.

 

MSC Grandiosa ve MSC Europa, MSC Cruises filosunun çevre üzerindeki etkisini asgari düzeye indirme ve bu düzeyi sürekli olarak minimum seviyede tutma hedefindeki önemli ve büyük bir adımı temsil etmektedir. 

RESİM GALERİSİ